Põhikiri

I ÜLDSÄTTED

  1. Pärnumaa Spordiveteranide Koondis (lühinimetusega Pärnumaa SVK) on vaba algatuse alusel avalikes huvides tegutsev iseseisev mittetulunduslik spordiveteranide ikka jõudnud endiste tegevsportlaste, aktivistide ja kutseliste sporditöötajate ühendus.
  2. Pärnumaa SVK (edaspidi koondis) tegutseb Pärnu maakonnas ning tema tegevus rajaneb demokraatia põhimõtetel, liikmete omaalgatusel ja ühistegevusel mittetulunduslikel eesmärkidel, juhtorganite valitavusel alt üles ning juhtorganite ja juhtide aruandlusele koondise liikmete ees.
  3. Koondis juhindub oma tegevuses Eesti Vabariigis kehtivatest õiguslikest aktidest, Mittetulundusühingute Seadusest, käesolevast põhikirjast, Eesti Spordi Hartast ning Eesti spordiliikumise juhtorganite aktidest ja soovitustest.
  4. Koondis on põhikirjalise tegevusega kasumit mittetaotlev juriidiline isik, kellel on oma pitsat ja iseseisev bilanss. Põhikirjalise tegevusega saadud tulu liikmete vahel ei jaotata.
  5. Koondise õigusvõime tekib tema kandmisega mittetulundusühingute ja sihtasutuste registrisse.
  6. Koondisel on eristatuudi alusel väljaantav oma sümboolika ja atribuutika (embleem, märk, aukiri, diplom, vimpel, liikmemärk ja medalid). Koondisel on oma sümboolika ja atribuutika kasutamise ainuõigus.
  7. Koondise tegevust juhib Pärnu linnas asuv Pärnu SVK piirkondade volinike koosolekul valitud juhatus. Koondise aadress on Pärnu.
  8. Koondis on asutatud 13.detsembril 1963. a ja on registreeritud Eesti Vabariigi Ettevõtete, Asutuste ja Organisatsioonide Registri Keskuses 20.09.1994. a.

II KOONDISE EESMÄRGID JA ÜLESANDED

  1. Koondis on heategevuslik organisatsioon, tal ei ole tulunduslikke eesmärke ning tema põhieesmärkideks on:
    • Soodsamate tingimuste loomine spordiveteranide vaba aja sisustamiseks ning tervistav- sportlike ürituste läbiviimiseks, et jõukohased kehalised harjutused kujuneksid igapäevaseks harjumuseks–vajaduseks spordiveteranidele, mille kaudu neil areneks aktiivne eluhoiak, säiluks töövõime ja tervis;
    • Aktiivselt osaleda Pärnu maakonna ja Eesti Spordiveteranide Liidu spordialases tegevuses.
  2. Koondise ülesandeks on:
    • Propageerida kehakultuuri ja sporti (vestluste, loengute, näituste, matkade, kokkutulekute ja muude ürituste läbiviimisega);
    • Viia läbi oma meistrivõistlusi ja muid sobivaid spordiüritusi kõikidele soovijatele ning valmistada ette võistkondi vabariiklikeks ja muudeks üritusteks;
    • Abistada maakonna spordiorganisatsioone spordiürituste läbiviimisel oma aktivistide ja spordikohtunikega;
    • Organiseerida spordiajalooliste materjalide kogumist ja nende edastamist Eesti Spordimuuseumile;
  3. Koondise eesmärkide ja ülesannete täitmiseks:
    • Tehakse koostööd Eesti spordiliikumise juhtorganite, spordierialaliitude, maakonna spordiliidu, spordiühingute ning teiste liikumisharrastuse ja spordiga tegelevate asutuste ja organisatsioonidega;
    • Koostada koondise iga-aastased spordiürituste kalenderplaanid ja väljastada need Pärnumaa Spordiliidule ja oma liikmetele ;
    • Põhikirjalise tegevuse korraldamiseks viiakse läbi vajalike vahendite hankimiseks tasulisis spordiüritusi, võetakse vastu varalisi annetusi ja eraldisi;
    • Sõlmitakse sponsor- ja reklaamilepinguid oma põhieesmärkide saavutamiseks.

III KOONDISE LIIKMESKOND

  1. Koondise liikmeskonda võivad kuuluda naised vanusega alates 35 ja mehed 35 aastat, kes tunnistavad ja täidavad koondise põhikirja.
  2. Liikmeks astumisel esitab soovija vormikohase avalduse koondise juhatusele, kes otsustab vastuvõtu küsimuse.
  3. Iga uus koondise liige maksab ühekordse sisseastumismaksu, mille suuruse kehtestab igaks aastaks koondise juhatus. Liikmeks astujale antakse välja fotoga varustatud liikmepilet, liikmepileti vormi kinnitab üldkoosolek.
  4. Koondise liikmed, kes on asunud elama väljaspoole Pärnu maakonda, loetakse koondisest lahkunuks kui nad ei ole avaldanud soovi koondise liikmeks edasi jääda.
  5. Koondise liikmed, kes on saanud 75-aastaseks, vabastatakse iga-aastasest liikmemaksust ning loetakse koondise liikmeks edasi (kui nad ise ei soovi koondise liikmeskonnast lahkuda).
  6. Koondisest lahkunud ja väljaarvatud liikmete sisseastumis- ja liikmemaksu ei tagastata.
  7. Eriliste teenete eest koondisele võib koondise üldkoosolek omistada oma liikmetele auliikme nimetuse ja välja anda vastava tunnistuse.
  8. Koondise liikmel on õigus:
    • Osaleda koondise tegevuses selle põhieesmärgi ja ülesannete täitmisel;
    • Võtta osa koondise liikmete koosolekutest ja olla valitud koondise juhtivatesse organitesse või komisjonidesse;
    • Esitada arupärimisi ja ettepanekuid koondise valitavate juhtorganite tegevuse kohta ning saada selle kohta informatsiooni;
    • Kanda Eesti Spordiveteranide Liidu ja Pärnumaa Spordiveteranide Koondise rinnamärki;
    • Lahkuda omal soovil igal ajal koondise liikmeskonnast.
  9. Koondise liige on kohustatud:
    • Täitma koondise põhikirja nõudeid ja spordiorganisatsioonide otsuseid;
    • Osalema koondise liikmete üldkoosolekul;
    • Tasuma õigeaegselt (iga jooksva aasta esimesel poolel) oma aasta liikmemaksu.
  10. Liikmemaksu täpse suuruse esitab igaks aastaks koondise juhatus ja kinnitab üldkoosolek.
  11. Liikmeid, kes ei tasu oma liikmemaksu õigeaegselt, võib juhatus (nad) koondise liikmeskonnast välja arvata.
  12. Koondise liikmete eeskujulikku tegevust võib juhatus märkida:
    • Tänu või kiituse avaldamisega;
    • Aukirja või diplomi andmisega;
    • Autasustamiseks esitamisega Eesti Spordiveteranide Liidule või teistele organisatsioonidele.
  13. Koondise liikmete distsiplineerimatuse, põhikirja nõuete mittetäitmise ja muude eksimuste eest võib juhatus karistada:
    • Ajutise võistluskeeluga;
    • Äärmisel juhul ka koondise liikmeskonnast väljaarvamisega.

IV KOONDISE JUHTIMINE JA TEGEVUSE JÄRELVALVE

  1. Koondise kõrgemaks organiks on koondise liikmete üldkoosolek, millised toimuvad kord aastas.
  2. Koondise juhatuse ja revisjonikomisjoni valimised toimuvad iga nelja aasta järel.
  3. Erakorralisi koosolekuid kutsutakse kokku ainult siis, kui seda nõuavad koondise huvid või seda nõuavad kirjalikult vähemalt 1/10 liikmetest.
  4. Üldkoosoleku aja, koha ja päevakorra teeb juhatus teatavaks kirjalikult, suusõnaliselt või ajakirjanduse kaudu vähemalt kaks nädalat enne selle toimumist.
  5. Üldkoosolek on otsustusvõimeline, kui kohal on üle poole liikmetest. Kui väljakuulutatud ajaks nõutavat kvoorumit ei ole, loetakse koosolek mitte otsustusvõimeliseks. Vastavalt kohale tulnud liikmete otsusele võidakse läbi viia varem väljakuulutatud päevakorraga uus koosolek, mis on otsustusvõimeline kõikides küsimustes.
  6. Üldkoosolekut juhatab koosoleku osalejate poolt valitud koosoleku juhataja ja protokollija.
  7. Üldkoosolek võib arutada ja otsustada kõiki koondise tegevust puutuvaid küsimusi, kusjuures tema ainupädevusse kuulub:
    • Koondise põhikirja muutmine ja koondise eesmärkide korrigeerimine;
    • Koondise ühinemine ja jagunemine või tegevuse lõpetamine;
    • Koondise juhatuse ja revisjonikomisjoni valimine neljaks aastaks;
    • Koondise juhatuse, revisjonikomisjoni ja majanduslike aruannete kinnitamine;
    • Volinike valimine Eesti Spordiveteranide Liidu volikogu koosseisu;
    • Perspektiivplaanide kinnitamine järgmiseks tegevusperioodiks ja muude põhiküsimuste lahendamine.
  8. Koosoleku otsused võetakse vastu lahtisel hääletamisel, kui otsuse poolt on vähemalt üle poole koosolekul osalejatest, välja arvatud koondise põhikirja muutmine, ühinemine ja jagunemine, milleks on vajalik vähemalt 2/3 koosolekust osavõtjate nõusolek.
  9. Koosoleku kohta koostatakse protokoll, millele kirjutavad alla koosoleku juhataja ja protokollija.
  10. Koosolekute vaheperioodil juhib koondise tegevust koosoleku poolt valitud vähemalt 5-liikmeline juhatus.
  11. Juhatus valib oma koosolekul lahtisel hääletamisel esimehe, aseesimehe (või aseesimehed), sekretäri ja laekuri ning jagab tööülesanded ka ülejäänud juhatuse liikmete vahel.
  12. Koondist esindab kõigis õigustoimingutes juhatuse esimees üksi või kumbki kahest juhatuse aseesimehest üksi, teised juhatuse liikmed ühiselt .
  13. Vahepeal juhatuse koosseisust lahkunud, tagasi astunud või valijate usalduse kaotanud juhatuse liikmeid saab uutega asendada ainult üldk
  14. Juhatuse tegevuse aluseks on käesolev põhikiri, üldkoosoleku, Eesti Spordiveteranide Liidu ning teiste kõrgemalseisvate spordiorganisatsioonide otsused ja juhised.
  15. Juhatuse tegevust juhib esimees, kes määrab kindlaks juhatuse koosoleku aja, koha ja päevakorra. Esimehe äraolekul asendab teda aseesimees.
  16. Juhatuse koosolekuid peetakse mitte vähem kui üks kord kvartalis ning koosolek on otsustusvõimeline, kui kohal on üle poole juhatuse liikmetest, nende seas esimees või aseesimees, kes koosolekut juhatab.
  17. Juhatuse koosolek otsustab kõiki koondise tegevusse puutuvaid küsimusi, välja arvatud need küsimused, mis põhikirja järgi (vastavalt punktile 32) kuuluvad üldkoosoleku ainupädevusse.
  18. Juhatuse pädevusse kuulub:
    • Uute liikmete vastuvõtmine ning liikmeskonnast lahkumise ja väljaarvamise küsimused;
    • Koondise finantstegevuse korraldamine;
    • Liitudesse ühinemise ja sealt lahkumise otsustamine;
    • Tööks vajalike komisjonide moodustamine ja kinnitamine, kus vajaduse korral võivad osaleda ka teiste organisatsioonide esindajad;
    • Koondise spordiürituste kalenderplaanide koostamine ja paljundamine;
    • Võistluste, kokkutulekute ja muude spordiürituste läbiviimine ning teiste spordiveteranide tegevust puutuvate küsimuste lahendamine.
  1. Otsused võetakse juhatuse koosolekul vastu lahtise hääletamisega ja loetakse vastuvõetuks, kui nende poolt hääletab vähemalt 2/3 kohal viibivatest juhatuse liikmetest.
  2. Kõik juhatuse koosolekud protokollitakse. Protokollile kirjutavad alla koosoleku juhataja ja protokollija ning vajalikud väljavõtted saadetakse ka asjaosalistele.
  3. Koondise finantsmajandusliku olukorra ja koondise tegevuse, dokumentatsiooni ning asjaajamise kontrollimiseks valib üldkoosolek neljaks aastaks 3 – 5 liikmelise revisjonikomisjoni.
  4. Revisjonikomisjoni liikmed ei tohi samaaegselt kuuluda koondise juhatuse koosseisu.
  5. Revisjonikomisjon valib oma koosseisust komisjoni esimehe ja sekretäri.
  6. Revisjonikomisjonil on õigus oma kontrollimisi teha igal ajal, kuid vähemalt üks kord aastas peab ta koostama oma kontrollimise kohta akti, mille teeb allkirja vastu teatavaks koondise juhatuse esimehele ja laekurile ning esitab selle üldkoosolekule kinnitamiseks.
  7. Koondise juhatus peab võimaldama revisjonikomisjonil tutvuda kõigi revisjoni läbiviimiseks vajalike materjalidega ja dokumentatsiooniga ning andma vajalikku teavet.

V KOONDISE VAHENDID JA VARA

  1. Koondise vahendid ja vara moodustavad:
    • Koondise liikmete sisseastumis- ja liikmemaksud ;
    • Juriidiliste ja füüsiliste isikute annetused ja toetused;
    • Riiklikud eraldised-toetused;
    • Eraldised ja toetused sihtkapitalidelt ning asutustelt;
    • Kingitused ja pärandid;
    • Koondise põhikirjaliste eesmärkide saavutamiseks korraldatud tasulistest üritustest laekunud ühekordsed sissetulekud;
    • Tegevuse kindlustamiseks vajalike materjalide ja varade soetamised;
    • Koondise põhikirjaliste eesmärkide saavutamiseks korraldatud üritustest, sponsor- ja reklaamilepingute, intresside ja muude laekumiste tulud, mis on kooskõlas Mittetulundusühingute Seaduse sätetega.
  2. Koondise vahendid, vara ja tulu kuuluvad koondisele. Koondis ei jaga oma vahendeid, vara ega tulu ega anna materiaalset abi või rahaliselt hinnatavaid soodustusi oma asutajale, liikmele, juhtimis- või kontrollorganite liikmele ( tulumaksuseaduse § 9 ) ega koondisele annetusi teinud isikule või sellise isiku juhtimis- või kontrollorgani liikmele ega eel – loetletud isikute abikaasale, otsejoones sugulasele, õele, vennale, õe või venna alanejale sugulasele, abikaasa otsejoones sugulasele, abikaasa õele või vennale.
  1. Kõiki vahendeid, vara ja tulu kasutatakse vastavalt koondise põhikirjale mittetulunduslikel eesmärkidel ning vastavalt kehtivatele õigusaktidele.
  2. Koondise majandusaasta algab 01.jaanuaril ja lõpeb 31.detsembril.
  3. Koondis maksab makse riigi- ja kohalikku eelarvesse õigusaktidega sätestatud korras ning esitab statistilisi aruandeid.
  4. Koondis peab oma vahendite, vara ja tulu üle raamatupidamisarvestust ja aruandlust vastavalt kehtivatele õigusaktidele.

VI KOONDISE ÜHINEMINE JA JAGUNEMINE NING TEGEVUSE LÕPETAMINE

  1. Koondise ühinemine ja jagunemine toimub vastavalt Mittetulundusühingute Seadusele liikmete üldkoosoleku otsusega kui ühinemise ja jagunemise küsimus oli ette nähtud koosoleku päevakorras.
  2. Koondise tegevus lõpetatakse:
    • Liikmete üldkoosoleku otsuse alusel, kui koondise tegevuse lõpetamine oli lülitatud koosoleku päevakorda iseseisva punktina, sellest oli ettenähtud korras koondise liikmetele teatatud ja koosolekul on esindatud üle 2/3 liikmetest ning koondise tegevuse lõpetamise poolt hääletab üle 2/3 koosolekul osalejatest ;
    • Liikmete üldkoosoleku võimetuse korral tegelevad koondise tegevuse lõpetamisega koondise juhatus ja revisjonikomisjoni liikmed;
    • Õigusaktide alusel (kohtuotsusega sundlõpetamine, pankrotiavalduse alusel jne.);
  3. Koondise tegevuse lõpetamisel toimub selle likvideerimine. Likvideerijateks on juhatuse liikmed, kui liikmet üldkoosoleku otsusega ei ole ette nähtud teisiti. Sundlõpetamise korral määrab likvideerijad kohus.
  4. Likvideerijatel on koondise juhatuse õigused ja kohustused, mis ei ole vastuolus likvideerimise eesmärkidega.
  5. Likvideerijatel on õigus esindada koondist ainult ühiselt.
  6. Likvideerijad lõpetavad koondise tegevuse, nõuavad sisse võlad, müüvad vara ja rahuldavad võlausaldajate nõuded.
  7. Koondise tegevuse lõpetamisel kustutatakse koondis likvideerijate avalduse põhjal registrist.
  8. Koondise lõpetamisel antakse pärast võlausaldajate nõuete rahuldamist allesjääänud vara üle tulumaksu soodustustega mittetulundusühingute ja sihtasutuste nimekirja kantud mittetulundusühingule või sihtasutusele, avalik – õiguslikule juriidilisele isikule, sh riigile või kohalikule omavalitsusele.

 

Põhikirja uus redaktsioon on vastu võetud ja kinnitatud Pärnumaa SVK liikmete üldkoosolekul 30.aprillil 2010.a.

Peeter Orav

Juhatuse esimees